معرفی مارون

شرکت پتروشیمی مارون در تاریخ 1377/11/01 برای اجرای الفین هفتم تاسیس گردید. با اجرای این طرح که با ظرفیت تولید سالیانه 1/1میلیون تن اتیلن در زمره بزرگترین الفین ها در جهان می باشد ، برای اولین بار در کشور C2 (اتان) از گاز طبیعی استحصال شده ، طی فرایندهایی به مواد الفینی ، فراورده های پلیمری و شیمیایی تبدیل می شود.

موقعیت جغرافیایی

شرکت پتروشیمی مارون در زمینی به مساحت 5/102هکتار و در دو منطقه جغرافیایی زیر احداث گردیده است :


1) منطقه کریت کمپ اهواز

واحد بازیابی اتان در زمینی به مساحت 5/9 هکتار در کیلومتر 15 جاده اهواز- ماهشهر احداث شده است . در این واحد خوراک واحد الفین تولید و با خط لوله به طول 95کیلومتر به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ارسال می شود.


2) منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

واحد الفین به همراه واحدهای پلی اتیلن سنگین ، پلی پروپیلن ، اتیلن اکساید و اتیلن گلایکول و سرویس های جانبی و آفسایت در زمینی به مساحت 93هکتار در سایت 2منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) احداث شده است.


کارخانه بازیابی اتان

کارخانه بازیابی اتان نخستین واحد تولیدی در زنجیره تولیدات شرکت پتروشیمی مارون به عنوان تامین کننده خوراک اصلی واحد الفین می باشد . در این کارخانه با بکارگیری آخرین تکنولوژی روز دنیا ، پس از دریافت گاز طبیعی از واحدهای NGL ، با جدا کردن اتان و گازهای سنگین تر استفاده می شد، محصولی به حجم 1908720تن در سال با ارزش افزوده بسیار بالابرای تولید مواد ارزشمند پتروشیمیایی به واحد الفین ارسال می شود.


واحد الفین

واحد الفین شرکت پتروشیمی مارون با ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون و یکصد هزار تن اتیلن یکی از معدود مگا الفین های به بهره برداری رسیده جهان می باشد.این واحد عظیم با تولید سالیانه 1100000تن اتیلن و 200000تن پروپیلن به عنوان محصولات اصلی در تبدیل هیدروکربن ها به مواد پلیمری و پتروشیمیایی نقش اساسی دارد. محصولات ارزشمند دیگری نظیر پیرولیز heavy c3+ متان و هیدروژن نیز به عنوان محصولات جانبی در واحد الفین تولید می شود.

واحد اکسید اتیلن /اتیلن گلایکول

اکسید اتیلن یکی از مهم ترین فراورده های واسطه ای است که به طور وسیعی برای تهیه ترکیبات مختلف کاربرد دارد . بخش عمده اکسید اتیلن تولیدی در واحد E O ، با مولکول های آب ترکیب شده ، و برای تولید 443000تن انواع گلایکولها در واحد اتیلن گلایکول به کار می رود.ماده پر ارزش اتیلن گلایکول تولید شده در شرکت پتروشیمی مارون در تهیه الیاف مصنوعی ، فیلم و نوار ، ضدیخ، رزین های پلی استر غیر اشباع ، فیبر ، کاغذ ، پوشش های حفاظتی و جوهر چاپ به کار می رود .همچنین اکسید اتیلن را می توان برای ساخت سموم دفع آفات گیاهی ، ضد عفونی کننده ها و صدها مصرف دیگر به کار برد.


واحد پلی پروپیلن

احد پلی پروپیلن شرکت پتروشیمی مارون با ظرفیت تولید 300000 تن در سال توانایی تولید انواع گریدهای پلی پروپیلن را دارد. ارزش این حجم از تولید زمانی مشخص خواهد شد که گفته شود میزان تولید پلی پروپیلن در شرکت پتروشیمی مارون با مجموع تولید این محصول در چهار شرکت ایرانی مشابه – که پیش از این به بهره برداری رسیده است – برابری می کند .گریدHI FAX INPACTکه درصنایع اتومبیل سازی کاربرد فراوانی دارد برای اولین بار در کشور ، در واحد پلی پروپیلن شرکت پتروشیمی مارون تولید می شود . سایر محصولات این واحد در تولید لوله ، الیاف نساجی ، لوازم خانگی ، اسباب بازی ، قطعات الکترونیکی ، لوازم تحریر ، پوشش کابل ، تور و وسایل ماهیگیری ، مبلمان و هزاران استفاده دیگر کاربرد فراوان دارند.


واحد پلی اتیلن سنگین

شرکت پتروشیمی مارون برای تولید سالیانه 300000تن پلی اتیلن سنگین طراحی شده است.این واحد توانایی تولید 21 گرید مختلف پلی اتیلن سنگین را دارد که محصولات پرارزش آن برای ساخت جعبه های مختلف ، صندوق های حمل مواد ، بطری ، مواد آرایشی ، ظروف روغن ، فیلمهای کشسان ، الیاف با مقاومت بالا ، عایق کابل ، لوله های فشار بالا و انواع فیلم های بسته بندی کاربرد فراوان دارد. واحد سرویسهای جانبی و آفسایت تولید بخار فشار بالا(HPS) با ظرفیت 540 T/H تولید بخار فشار متوسط (MPS)با ظرفیت 60 T/H واحد بازیابی و تصفیه پسابهای برگشتی با ظرفیت 80متر مکعب در ساعت برجهای خنک کننده با ظرفیت حداکثر 120000متر مکعب آب در گردش ساعت پکیج تصفیه آب به روش اسمزمعکوس با ظرفیت 100متر مکعب پکیج تولید هوای ابزار دقیق و در پایان در شرکت پتروشیمی مارون با انتخاب پیشرفته ترین سیستم های دیجیتالی کنترل عملیات (DCS ) مراحل مختلف تولید با چشمان تیزبین مهندسان جوان کنترل شده و در کنار آن ، آزمایشگاه های پیشرفته با کار شبانه روزی کیفیت محصولات تولیدی ما را تضمین می کنند. همچنین در این مجموعه ، واحد های ایمنی و آتش نشانی ، درمانگاه اورژانس ، کارگاه مرکزی ، سیستم ابزار دقیق ، شبکه مخابرات ، سیستم توزیع برق ، خدمات رایانه ، وسیع ترین و بزرگترین مجموعه انبارها در سطح منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ، واحد سرویس های جانبی و افسایت شامل واحد تولید بخار ، واحد تامین آب خنک کننده ، مخازن خوراک و محصول ، سیستم مشعل ها و خطوط اتصال بین واحد ها در کنار واحد های فرایندی شبانه روز فعال می باشد.